Vítejte na webu Ústavu bezpečnostních technologií a inženýrství na Fakultě dopravní Českého vysokého učení technického v Praze, který vznikl v roce 2008 jako reakce na novou prioritu v rámcovém výzkumném programu Evropské unie – „Bezpečnostní výzkum“ a odezva na sílící požadavky státní i soukromé sféry po odbornících v oblasti bezpečnosti a bezpečnostních technologií. Svým zaměřením byl jedním z prvních takto orientovaných vysokoškolských pracovišť v celé Evropské unii.
Průřezový charakter výzkumu, vývoje a edukace v oblasti bezpečnosti a bezpečnostních technologií, který sahá od věd čistě technologických, až po vědy humanitní, si vyžádal soustředění širokého spektra odborníků v jednotlivých oblastech a současně, na rozdíl od jiných oborů, i velmi různorodou skladbu vyučovaných předmětů. Původní zaměření na tři významné oblasti:
- Bezpečnost informačních a telekomunikačních systémů
- Bezpečnost dopravních prostředků a cest
- Bezpečnost kritických infrastruktur
se odrazilo i v organizaci Ústavu, kde výraznou roli představují výzkumné skupiny soustředěné okolo významných témat v této oblasti a jejichž charakter je blíže popsán na těchto webových stránkách.
Cílem Ústavu je vytvořit prostředí pro výchovu odborníků, bezpečnostních manažerů, schopných se orientovat ve složitých socio-technologických systémech, v technických i humanitních aspektech bezpečnosti. Jejich budoucí úlohou by měla být schopnost analyzovat vzniklý nebo potenciální bezpečnostní problém, definovat konkrétní zadání pro specialisty a z jejich závěrů vytvořit obecnější syntézu vedoucí k odstranění příčin vedoucích ke vzniku kritické události. Bakalářské a magisterské projekty včetně projektově orientovaného studia dávají dostatečný prostor pro uplatnění studentů ve všech oblastech bezpečnosti již během studia.
Pro studenty a potenciální uchazeče

Náš Ústav připravil nově koncipovanou akreditaci výuky bezpečnostního oboru. Vzhledem k tomu, že propojení elektroniky, výpočetní techniky a dopravních prostředků je stále užší, že probíhá intenzivní výzkum a vývoj v těchto oblastech a není daleko doba, kdy se na drahách a silnicích budou pohybovat plně autonomní dopravní prostředky, spojili jsme původní dva obory:
- Bezpečnost dopravních prostředků a cest
- Bezpečnost informačních a telekomunikačních systémů
v jeden obor:
- Bezpečnostní technologie v dopravě.
V průběhu studia je možno vybírat ze souboru přednášek zaměřených buď na bezpečnost kybernetickou nebo bezpečnost dopravních prostředků, a tak vhodně zkombinovat znalosti obou oborů. Studium je projektově orientované a během studia je možno si vybrat vhodný rámcově zadaný projekt (bakalářský nebo magisterský) a ve spolupráci s vedoucím projektu upřesnit zadání tak, aby nejlépe odpovídalo zájmům studenta. Zadání projektů by měla odpovídat i bakalářská nebo magisterská diplomová práce, ale zase je možno ji ve spolupráci s vedoucím upřesnit.
Zkuste to a my vám rádi pomůžeme ….
Důvody, proč studovat na Ústavu bezpečnostních technologií a inženýrství
- Unikátní obory orientované na bezpečnost ve vysoce perspektivních odvětvích
- Moderní technické vybavení
- Široce zaměřené interdisciplinární studium s možnou odbornou profilací
- Kreditní systém studia kompatibilní s ECTS
- Uplatnitelnost a dobré finanční ohodnocení absolventů
- Možnost uplatnění v zahraničí
Předměty vyučované Ústavem
- Podrobný seznam vyučovaných předmětů na našem Ústavu včetně jmen vyučujících a jejich konzultačních hodin naleznete zde
Aktuální studentské projekty
- Seznam aktuálně běžících projektů na našem Ústavu, naleznete zde také vedoucí osoby a detaily projektů naleznete zde

Výzkumné strategii odpovídá členění na výzkumné skupiny, zaměřené na následující oblasti:
- bezpečnost a zabezpečení informačních a telekomunikačních systémů, se zvláštním důrazem na počítačovou bezpečnost a metody zpracování Big Data.
- bezpečnost vozidel a dopravní infrastruktury
- pasivní, aktivní a integrovaná bezpečnost vozidel, včetně dynamických studií chování vozidla před a v průběhu kolize
- studium interakce všech systémů ve vozidle, včetně řidičů
- bezpečnost a ochrana kritické infrastruktury, řízení rizik a rizikové inženýrství
- sociální studie, orientované na sociální dopady nových bezpečnostních hrozeb, zejména v oblasti kyberprostoru
Ústav disponuje vlastní laboratoří speciálních projektů s rozsáhlým vybavením, která svou činností podporuje práci výzkumných skupin vývojem specifických elektronických a mechanických přístrojů. Laboratoř má zároveň má svůj vlastní výzkumný záměr, zejména v oblasti senzorů, snímacích prvků a aplikací senzorických sítí s rozsáhlými možnostmi nasazení, zaměřené zejména na dopravu, životní prostředí a bezpečnostní oblast.
Spolupráce s jinými institucemi
![]() Simulovaný náraz čelníku tramvaje do boční strany vozidla – příklad spolupráce s HZS |
Ústav se účastní celé řady projektů jak v tuzemsku, tak ve výzkumných aktivitách Evropské unie. Pracovníci Ústavu se často účastní jako poradci státních orgánů, jsou zváni do pracovních a hodnotících komisí v rámci výzkumných projektů Evropské unie a spolupracují s celou řadou organizací podnikové i neziskové sféry. Ústav spolupracuje s četnými výzkumnými institucemi a komerčními firmami na národní i mezinárodní úrovni, a to jak v ad hoc formovaných projektových konsorciích, tak dlouhodobě. Rozsáhlé zkušenosti z národních i mezinárodních projektů i vědecké výsledky v nich dosažené jsou dokladem vysoké odborné úrovně Ústavu, srovnatelné s obdobnými špičkovými pracovišti v Evropě. Níže uvádíme přehled nejdůležitějších výzkumných a komerčních partnerů. |
Národní partneři
|
Zahraniční partneři
|

Integrovaná senzorická stanice pro měření polutantů (typicky CO, SO2, NO2, PAH, částice PM2,5 a PM10

Senzorická jednotka Master před závěrečnou montáží – detail senzoru plynů a měřiče PM2,5 a PM10